Novena edició: Contes al Fort Pius

contes

NARRACIÓ ORAL DE CONTES
7, 10, 11, 23 i 25 de febrer
22 i 23 de març
1 abril

1r ESO: CONTES DE TOTS COLORS

Dos narradors ens faran conèixer narracions de diferents cultures explicant-nos contes de tradició oral que posen de manifest la manera de pensar dels seus pobles.

2n ESO: HISTÒRIES DE VEÏNAT

Dos narradors ens explicaran anècdotes, llegendes urbanes, històries que passen de boca a orella, que creixen, que s’enriqueixen a mesura que viatgen… però, sobretot, que parlen d’una realitat que pot semblar més real o semblar més fictícia segons com s’hagi presentat.

3r ESO: LLIBRES DE CAVALLERIES

Un narrador explicarà relats de la matèria de Bretanya centrats en l’honor cavalleresc, l’amor cortès i l’aventura, per apropar-nos a la cultura europea medieval.

4t ESO: CONTE SIGNAT

Conèixer històries quotidianes, similars a les nostres però amb fugues inversemblants, iròniques, fantàstiques i, sovint, magistrals.

Un narrador presentarà dos escriptors, dues èpoques, dues maneres d’entendre el món, dos estils distants i veïns alhora.

1r BATXILLERAT: FETS DE DÉUS I SEMIDÉUS

Fer l’aproximació a la mitologia mitjançant la narració oral.

Eren temps que els Déus vivien molt pendents dels homes i no tenien manies a relacionar-s’hi, fins i tot a fecundar les joves i belles humanes.

Així van néixer els semidéus que havien d’heretar la naturalesa mortal de la mare al mateix temps que rebien el caràcter indomable i un punt insuportable del pare.

CALENDARI ACTIVITATS CONTACONTES

7 febrer:  REGINA MARTÍ / ANA ELVIRA GARCÍA

horari grups Responsable de grup
10,30 – 11,30h: 4t ESO AO (Català ) + 4t ESO C (Biologia) Jordi Ferrer
12:00 – 13:00h: 3r ESO A (Català) Jordi Ferrer

10 febrer: ANA ELVIRA GARCÍA

horari grups Responsable de grup
10,30 – 11,30h: 1r BATX A (Català ) Jordi Ferrer
12:00 – 13:00h: 3r ESO B (Català) + 3r ESO C (EF) Jordi Ferrer

11 febrer: REGINA MARTÍ

horari grups Responsable de grup
12:00 – 13:00h: 4t ESO A (Català) + 4t ESO B (Anglès) M. Torné

23 febrer: MARIONA TRENCHS i WILLIAM ARUNATEGUI-WILLO

horari grups Responsable de grup
10,30 – 11,30h: 1r ESO B (Català ) + 1r ESO C (Català ) M. Sangenís i M. Alegre

25 febrer: ROSER ROS

horari grups Responsable de grup
10,30 – 11,30h: Alumnes Aula oberta J. C. Moreno

22 març: MARIONA TRENCHS i WILLIAM ARUNATEGUI-WILLO

horari grups Responsable de grup
12:00 – 13:00h: 1r ESO A (EF ) + 1r ESO D (TEC) M. Sangenís

23 març: REGINA MARTÍ i YOSHIHIRA HIOKI

horari grups Responsable de grup
10,30 – 11,30h: 2n ESO A (ANG ) + 2n ESO C (FQ-TEC ) M. Torné i M. Valero

1 abril: REGINA MARTÍ i YOSHIHIRA HIOKI

horari grups Responsable de grup
10,30 – 11,30h: 2n ESO B (TUT) + 2n ESO D (TUT) M. Torné i E. Llebot

Si vols veure les fotos a Picasa cliqueu aquí

Tags: ,